MERHABA BEN GÖKHAN VATANCI

Dijital Dünyadaki Rehberiniz!

✔ SEO Danışmanlığı

✔ Sosyal Medya Yönetimi

✔ Web Tasarım

google gibi getir nedir 7

Google Gibi Getir internet sitelerinin daha hızlı şekilde indekslenmesini, Google botlarının gözünden sitenizi görmenizi, güncelleme yaptığınızda taranmasını daha hızlı yapmanızı sağlayan Google’ın sunduğu bir araçtır.

Sistem iki farklı seçeneğe sahiptir.

 • Bunlardan ilki getir-hızlı kontroldür. Bu modda sitenin kontrol etmek istediğiniz sayfasına girerek, Google botunun gördüğü gibi inceleyebilirsiniz. Böylece basit hataları kontrol edebilir, yeniden yönlendirme yapabilir, güvenlik sorunlarını inceleyebilirsiniz. Bu nedenle araç, SEO çalışmalarında oldukça yararlıdır.
 • İkinci modu ise link adresini crawl eder. Sayfanın görüntüsünü, tarayıcı gibi gösterir. Eğer doğru bir şekilde kullanılırsa sitenizi kısa sürede daha verimli şekilde optimize etmenizi sağlar.

Search Console, arama motorlarının gördüğü sorunlarını anlamak ve siteyi Google algoritmalarına uygun şekilde düzenlemek için kullanılan bir araçtır. Siteyi ziyaret eden Google botlarının sayfayı taradığında nelere erişebildiğini görmenizi sağlar. Google Gibi Getir özelliği de Google Search Console’un bizlere sunmuş olduğu bir hizmettir.

Google Gibi Getir Nedir?

Google Gibi Getir aracı uzun bir süre kullanım dışı kalsa da, ardından tekrar aktif hale getirilmiştir. Bu durum SEO’nun daha kolay yapılmasını sağlar.

Bu araç eski adıyla Webmaster Tool, yeni adıyla Google Search Console’un bir aracıdır. Sitenizde bulunan index düzenlemelerinin daha hızlı yapılmasını istiyorsanız, kullanabileceğiniz araçlardan bir tanesidir. Gerek web sitenizi, gerekse bunun içindeki sayfaları arama sonuçlarından daha iyi görünmesini sağlar.

Sistem oldukça kolay bir şekilde kullanılabilir. Eğer sitenize yeni bir içerik göndermişseniz, Google submit yapmanız gerekir. Ardından bu aracı kullanılarak sayfanın yeniden taranması talep edilebilir.

Google Gibi Getir Nasıl Kullanılır?

 1. Bunun için ilk adımda arama konsolunda oturum açarak, getirme/işleme istekleri yapılır. Bunun için Google Search Console hesabınıza https://search.google.com/search-console/about adresinden giriş yapın.

  google gibi getir nedir 3
  google gibi getir ne işe yarar
 2. Google Gibi Getir yapmak istediğiniz URL’i yukarıda gördüğünüz arama çubuğu alanına yapıştırın.
  google gibi getir nedir 2
  google gibi getir ne işe yarar 2

  Eğer aratmasını yaptığınız URL index almışsa aşağıda göründüğü gibi bildirim alırsınız.

  google gibi getir nedir 3
  google gibi getir ne işe yarar 3

  Eğer aramasını yaptığınız URL henüz indexlenmemişse de aşağıdaki gibi uyarı alırsınız. Burada yapmanız gereken şey önce Canlı URL’yi Test Et demeniz, herhangi bir sorun yoksa ardından dizine eklenmesini isteye tıklamaktır.

  google gibi getir nedir 4
  google gibi getir ne işe yarar 4

Google Gibi Getir Ne işe Yarar?

Google Search Console içerisinde bir ara olan bu özellik doğru kullanıldığında birçok yarar sağlar. Bunlardan biri, sitenizi ya da içinde bulunan sayfalarınızı botların gözünden görmektir. Böylece değişiklikler daha kolay yapılabilir.

SEO çalışmaları, Google tarafından kullanılan botların dikkat ettiği noktalara göre yapılır. Dolayısıyla botların sitenizi nasıl gördüğünü bilmek, aynı zamanda hatalarınızı anlamanıza, sorunlara dışarıdan göz atmanıza izin verir. Böylece gerekli işlemleri yapmanız kısa sürer.

Bunun yanı sıra yeni bir sayfa oluşturmuşsanız, uzun süre indeks içerisine konulmasını beklemeden işlem yapmanızı mümkün hale getirir. Buna benzer olarak bir site güncellemesi yaptığınızda, taranmanın daha kısa sürede olmasını sağlar.

Bunun yanı sıra sitenizde bulunan herhangi bir sayfanın, robots.txt ile engellenip engellenmediğini görebilirsiniz. Eğer yanlış bir durum varsa böylece düzeltebilirsiniz. Sayfalarınızın mobil sürümde nasıl olduğunu, nasıl çalıştığını inceleyebilirsiniz. Dolayısıyla doğru bir şekilde kullanılırsa Google Gibi Getir size birçok avantaj sunar.

Bu işlemleri dilerseniz kendiniz, dilerseniz de Freelance SEO Uzmanı ile çözebilirsiniz.

Google Gibi Getir Aracı Zararlı Mıdır?

google gibi getir nedir 6
google gibi getir ne işe yarar 6

SEO için oldukça önemli olan bu araçlar, dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Tavsiye edilen site kullanımının araca göre düzenlenmesidir. Zira her ne kadar bilinmese de haftalık kullanım için belirli bir sınır vardır. Bu dolunca, diğer haftaya kadar beklemek gerekir.

Google’a göre haftada 500 getirme ile bir sınır vardır. 400’e ulaşan kişiler bu durum hakkında bir bildirim alır. Gerçek gönderimler olduğunda ise 500 ayrı URL gönderimi sunulur. Bu nedenle üst üste index yapmak tavsiye edilmez.

Planlı bir şekilde hareket ederek buna uygun davranmak, işlem yapmadan önce doğru olduğundan emin olmak tavsiye edilir. Zira aksi durumda bir hafta beklemeniz gerekir. Hatalı bir işlem olsa dahi bu süreçte işlem yapılamaz.

Unutmayın: Google botları sitenizi ziyaret ettiğinde içeriğiniz yayınlamaya uygunsa indexlenecektir.

Bir içeriğin doğal şekilde yayınlanması birkaç günü alabilir, bu süreyi kısaltmak için art arda Google Gibi Getir yapmanın size faydası olmayacaktır. Onun haricinde Google gibi getir aracınının bir zararı yoktur.

[box type=”note” align=”” class=”” width=””]SEO hakkında merak ettiğiniz ya da sormak her şey için bana ulaşabilirsiniz. :)[/box]

[button color=”black” size=”medium” link=”http://wa.link/cxrimc” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]Tanışalım[/button]

Ayrıca ilginizi çekebilecek diğer içeriklerim:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir