MERHABA BEN GÖKHAN VATANCI

Dijital Dünyadaki Rehberiniz!

✔ SEO Danışmanlığı

✔ Sosyal Medya Yönetimi

✔ Web Tasarım

Google Search Console Kurulumu

SEO çalışmaları web sitelerine olan trafiği arttırmak, daha fazla tıklanma almak ve sitelerini Google’da daha fazla öne çıkarmak isteyen herkes için önemlidir. Bu kapsamda arama motorlarının önem verdiği konulara göre düzenlemeler yapılır.

Google tarafından sunulan Search Console bu açıdan oldukça önemlidir. Böylece sitenizi daha kolay bir şekilde incelemenizi ve ayrıntılı bilgi almanızı sağlar. Google Search Console, bu motorun hangi siteleri nasıl taradığını, dizine eklediğini ve yayınladığı hakkında bilgiler sunar.

Böylece internet sitesi olan kişilerin, arama performanslarını daha kolay, rahat şekilde izlemesine yardımcı olur.

Google Search Console Nedir?

Google Search Console oldukça kolay şekilde kullanılabilen bir sistemdir. Bu çerçevede kişiler ayrıntılı bir şekilde sitelerinin performansını izleyebilir.

Aynı zamanda Web Master Aracı olarak da bilinen bu sistem, aynı zamanda teknik hatalarınızı da görmenize ve düzeltmenize de olana tanır. Kullanımı ücretsiz olup herkes tarafından yararlanılabilir.

Google Search Console kullanımı her ne kadar karmaşık bulunsa da oldukça kolaydır. Kişiler günlük takipler yapabilecek olsa tamamen gereksizdir. Zira sitenizde bir sorun, problem bulunuyorsa durum hakkında mail atılır. Böylece düzeltmeniz sağlanır. Ancak isterseniz sitenizin o gün kaç tıklama aldığı gibi bilgileri görmek için kullanmanız mümkündür.

Google Search Console Nedir, 4 Adımda Kurulum

Google Search Console Nasıl Kullanılır?

Google Search Console web sitenizin verilerini toplamak ve analiz etmek için size kullanışlı bilgiler sunar. Sitenizde hangi cihazlardan giriş olduğu, hangi ülkelerden girildiğini, ortalama sıralamayı ve diğer bilgileri sunar. Sahip olduğu temel özellikler aşağıda olduğu gibidir;

 1. Ön İzleme
 2. URL Denetimi
 3. Kapsam
 4. Performans
 5. URL Kaldırma
 6. Mobil Kullanılabilirlik
 7. Site Haritaları
 8. Hız
 9. Bağlantılar

Bu kapsamda yapabileceğiniz incelemeler sonucunda daha başarılı SEO çalışmaları yapmanız mümkündür.

Google Search Console Nasıl Kurulur?

Google Search Console yalnızca 5 adımda kolay bir şekilde kurulabilir. Bunun için takip edilen adımlar aşağıda olduğu gibidir;

 1. Öncelikle GSC’nin sitesi olan https://search.google.com/search-console/welcome adresine gidelim.
 2. Ardından Alan Adı ya da URL Ön Eki’ni kullanarak sitemizin adresini yazalım. Search Console tarafından sunulan tüm bilgilere erişilerek, site sahibi olduğunuz doğrulanır.search console ön eki
 3. Aşağıda gösterilen doğrulama yöntemlerinden birini kullanarak sitenizi doğrulayın. Burada tavsiyemiz Html etiketini kullanarak doğrulama yapmanız. search console doğrulama
 4. Google Search Console’dan aldığınız Html etiketini sitenizin head etiketi içerisine ekledikten sonra doğrularsanız Search Console kaydınız yapılmış olacaktır.

Sitenizin Google üzerinde ne kadar trafik aldığı, sayfalara, sorgulara ve ülkelere göre dökümleri Search Console sayesinde takip edilebilir.

Eğer SEO hizmetlerinden daha iyi sonuçlar alınması isteniyorsa, bunlara dikkat edilmesi, hataların kalıcı şekilde çözülerek ilerlenmesi gerekir.

Google Search Console’dan Elde Edebileceğiniz Veriler

Kapsam Hataları

GSC tarafından sunulan kapsam hataları, sitenizin dizine eklenmesinde sorun olması halinde verilir. Normal şartlarda manuel olarak bunları tespit edebilmek oldukça zordur. Ancak Google tarafından size sunulan bu seçenek, kolayca problemleri görmenizi sağlar.

Ardından bunlara yönelik işlemler yaparak, tüm sorunları çözebilir; dizine eklenmemiş sayfalarınızı tekrar dizine sokabilirsiniz. Bunun yanı sıra başarılı bir şekilde indekslenen tüm seçenekleri de görebilirsiniz.

Uluslararası Hedefleme

SEO çalışmaları yerel yapılabildiği gibi uluslararası da yapılabilir. Eğer firmanızın veya sitenizin yurt dışında da görünür olmasını istiyorsanız, uluslararası hedefleme ile istediğiniz sonuçları almanız mümkündür.

Bu kapsamda istediğiniz yabancı ülkeyi Google’a belirtebilirsiniz. Bundan sonra ilgili ülkede yapılan sonuçlarda daha iyi listelenmeniz mümkündür. Bu ayarı yapabilmek için GSC girişi yaptıktan sonra arama trafiğine girmeniz, ardından da uluslararası hedefleme demeniz gerekir.

Ardında ülke bölümüne gelerek, şu konumdaki kullanıcıları hedefle demeniz yeterlidir. Böylece daha iyi sonuçlar alınabilir.

Görüntülenme Ve Tıklanma Takibi, Performans Takibi

SEO çalışmaları içerisine görüntüleme, tıklanma ve performans takibi yapmak büyük önem taşır. Böylece en çok hangi sayfaların ziyaret edildiğini görebilirsiniz. Böylece sorunlu olan sayfaları inceleyerek, gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra internet üzerinde sitenizi ve sayfalarınızı kaç kişinin gördüğünü, bunların kaçının tıkladığını görebilirsiniz. Böylece sitenizi daha verimli kullanmak üzere planlar yapabilirsiniz.

Search Console2

Google Search Console Sorgular

SEO çalışmaları kapsamında anahtar kelimelerin büyük bir önemi vardır. Ancak bunun kadar anahtar kelimelerin doğru kullanılıp kullanılmadığı, ne kadar performans alındığı da önemlidir. Search Console sorgular özelliği sayesinde bu konu hakkında değerli ipuçları sunar. Bunun yanı sıra nasıl iyileştirmeler yapabileceğinizi de size gösterir.

Bağlantı, Hız ve Site Haritaları

Google Search Console kapsamında bağlantı raporlarının büyük bir önemi vardır. Böylece size hangi internet sitelerinin backlink verdiğini görebilirsiniz. Zararlı, spam bağlantıları engelleyebilirsiniz. Bu alanı incelemek istiyorsanız, raporlar ekranına girmeniz yeterlidir.

Bunun yanı sıra sitenizin herhangi bir sayfasına ne kadar hızla erişebildiğinizi görmek istiyorsanız, hız raporları burada devreye girer. Zira sitelerin bazı sayfalarına girmede sorunlar yaşanabilir. Bunları görmek, test etmek ve çözmek istiyorsanız hız raporları burada devreye girer.

Son olarak Google tarafından kullanılan botların sitenizi daha iyi sınıflandırmasını istiyorsanız, ziyaretçilerin de daha rahat hareket edebilmesini arzuluyorsanız site haritaları burada devreye girer. Eğer doğru bir Search Console doğru bir SEO çalışması yapılırsa, sitenize daha verimli sonuçlar sunar.

search console site haritalar

Ön İzleme, URL Kaldırma ve Mobil Kullanılabilirlik

GSC kapsamında mobil kullanılabilirlik raporları, sitenize cep telefonlarından girişlerin yapılıp yapılamadığını anlamanızı sağlar. Böylece bir sorun varsa düzeltmeniz de mümkün olur. Ayrıca geliştirmeler de yapılabilir.

Eğer sitenizden bir sayfayı kaldırmışsanız, bu URL adresinin de silindiğini göstermez. Bunu da ortadan kaldırmak istiyorsanız, Search Console içerisinde kaldırma aracı kullanılmalıdır. Zira aksi durumda Google botları bunu bir sorun olarak algılayacak, böylece daha aşağıda sıralanmanıza neden olacaktır.

Ön izleme ise siteniz hakkında genel anlamda performanslar, geliştirmeler ve diğer kapsamlarla ilgili istatistikler yer alır. Eğer sitenizin durumunu daha iyi değerlendirmek, ne kadar başarılı olduğunuzu görmek istiyorsanız aradığınız çözümleri sunar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir