MERHABA BEN GÖKHAN VATANCI

Dijital Dünyadaki Rehberiniz!

✔ SEO Danışmanlığı

✔ Sosyal Medya Yönetimi

✔ Web Tasarım

aranma niyeti nedir 6

Google günümüzde en çok kullanılan arama motorlarından biridir. Her gün milyonlarca insan tarafından tercih edilmektedir. Eğer bir internet siteniz varsa, daha fazla görüntüleme ve tıklama almak için nelere dikkat etmeniz gerektiği büyük önem taşır. Bu Google’un haricindeki arama motorları için de geçerlidir.

SEO’nun önemli konularından olan arama niyetiyle bu bakımdan daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Böylece görünürlüğünüzü arttırarak, daha fazla tıklama ve görüntüleme kazanabilirsiniz. Bu sadece bloglarda değil, aynı zamanda kurumsal site ve e-ticaret sayfalarında da önemlidir.

Arama niyeti, temel olarak internet üzerinden yapılan araştırmaların arkasındaki sebeptir. Eğer kullanıcıların niye onu araştırdığını bilirseniz, doğru şekilde analiz ederseniz buna uygun cevaplar sunabilir, böylece arama motoru sıralamanızı yükselterek verimliliğinizi yükseltebilirsiniz.
Bu bakımdan SEO stratejileri içerisinde en önemli hususlardan bir tanesini oluşturur. Eğer doğru kullanılırsa her internet sitesine etkileşimlerini arttırma olanağı sunar.

Aranma Niyeti
Aranma Niyeti

Arama Niyeti Nedir?

SEO içinde önemli bir yeri olan bu kavram, kullanıcının ihtiyacını belirlemek için kullanılır. Böylece bloğunuzu, kurumsal sitenizi ve e-ticaret sayfanızı buna cevap verecek şekilde tasarlayabilir, ihtiyaçlarına en uygun çözümleri sunabilirsiniz.

Her kullanıcının araması ve gereksinimleri farklılık gösterir. Bu nedenle arama niyetinde de farklı seçenekler vardır.

Arama Niyetinin Önemi

aranma niyeti nedir 5

Arama niyeti bir web sitesine çok sayıda avantaj sağlar. Bu sadece bloglar için değil aynı zamanda e-ticaret ve kurumsal sitelerde de söz konusudur. Etkili bir strateji, kişinin doğru sorguya ulaşabilmesi için optimizasyon yapılmasından geçer.

İnternet üzerinden araştırmanın nedeni ne olursa olsun konu neyse, sonuç da buna uygun olmalıdır. Zira aksi durumda ihtiyaca sonuç sunmadığı için tıklamalar daha az olacaktır. Bu da doğrudan kişinin farklı web sitelerini değerlendiresine neden olur.

Google içinde daha iyi sıralamalar almak istiyorsanız buna dikkat etmeniz şarttır. Kişilerin sorgulamaları esnasında tercih edilen anahtar kelimeleri bilmek ve kullanmak, onlara doğru ürün ve içerikleri sunmanıza yardımcı olur. Böylece alacağınız tıklamalar da artar.

Bunun yanı sıra arama motoru tarafından kullanılan robotlara daha iyi hitap edebilir, bu sayede sonuçlarınızı daha da arttırabilirsiniz. Eğer arama niyetini göz önüne almazsanız, bir kişi sitenize gelse de istediği sonucu alamayacak, bu nedenle kısa sürede ayrılacaktır. Bu bir anı olarak kalacağı için aynı şeye bir kez daha gereksinim duyarsa büyük olasılıkla sizi ziyaret etmeyecektir.

Bu da beraberinde rakipleriniz öne çıkarken sizin sıralama kaybetmeyi beraberinde getirir. Arama niyeti bu açıdan oldukça önemli bir kavramdır. Bu tüm arama motorlarında geçerli bir kavramdır.

Arama Niyeti Türleri

aranma niyeti nedir 4

Arama niyeti temel olarak dört farklı türe sahiptir. Bunlar bir kullanıcının herhangi bir konuda araştırmasının ardında yatan amacı gösterir. Ana hatları ile,

  • Bilgilendirme,
  • Ticari araştırma,
  • Gezinme,
  • Satın alma şeklindedir.

Bu bakımdan SEO içinde önemli bir madde olan arama niyetinin her sitede geçerli bir kavram olduğu anlaşılmaktadır.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]SEO İşletmeler İçin Neden Önemli İçeriğimize Göz Atmayı Unutma[/box]

Bilgilendirme

Bilgilendirme arama niyeti, herhangi bir konuda doğrudan bilgi almayı amaçlar. Her ne kadar kısa içeriklerle sınırlı olsa da uzun içerikler de söz konusudur. Örnek olarak “İstanbul-Ankara arası kaç kilometre?” bir bilgilendirme sorgusudur.

Bunun cevabı 446,9 kilometre olsa da farklı rotalar da vardır. Bunların her biri farklı uzunluklara sahiptir. Dolayısıyla yolculuk da 1-2 saat uzar. Dolayısıyla bu konuyu ele alan, rotaları gösteren ve tüm duraklara yer veren uzunlukta bir yazı da bilgilendirmedir. Ayrıca şu gibi konular da bu kavram kapsamına girer;

Bunlar sayesinde SEO içinde önemli bir yere sahip olan arama niyetini daha iyi şekilde anlayabilirsiniz.

Ticari Araştırma

Ticari araştırma Google içinde bilgilendirmeye benzese de küçük ancak önemli bir detayı vardır. Burada kullanıcı ticari bir ürünü araştırma, hakkında bilgi almak istemektedir. Bunun sonucunda bir ürün ve hizmet almak amaçlandığı için içerikler de ayrıntılı ve detaylı şekilde verilir.

Örnek olarak “en iyi kışlık ayakkabı modelleri” bir ticari araştırma örneğidir. Bu kapsamda kişilere aradığı tüm sonuçlar sunulmalıdır. Bu ayakkabıların nasıl üretildiği, ham maddesi, alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve model önerilerine yer verilmeli, fotoğraf ile de zenginleştirilmelidir.

Bunun yanı sıra aşağıda yer alan maddeler de arama niyeti için bir örnektir;

  • Steam’de indirimde olan oyunlar neler?
  • X şehrinde uygun fiyatlı restoranlar neler?
  • X şehrinde uygun fiyatlı konaklama yerleri nereleri?

Bu sayede ticari araştırmayı daha iyi anlayabilirsiniz.

Gezinme

Gezinme arama niyeti türü, bir kişinin bilinçli olarak bir siteyi incelemesidir. Vikipedi, YouTube, Instagram, Facebook, Twitter, Koç Holding, GittiGidiyor bunlardan sadece bazılarıdır.

Bu kapsamda kişiler URL yazmak yerine Google üzerinden araştırarak doğrudan kaynağa ulaşmayı hedefler.

Satın Alma

Arama niyeti türlerinden sonucunu satın alma oluşturur. Bu bilinçli kullanıcıları ele alır. Bu nedenle profesyonel bir yapısı vardır. İçerikler detaylı ve ürünü anlatan şekilde olmalıdır. Zira kişiler hizmet ya da ürün satın alacağı için konu hakkında bilgi sunmalıdır.

Örnek olarak İstanbul-Ankara uçak bileti satın al, LC Waikiki indirimler, Samsung şarj kablosu satın al bunlardan sadece bazılarıdır.

aranma niyeti nedir 23

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Düşük Rekabetli Anahtar Kelime Bulma Yolları İçeriğimize Göz Atmayı Unutma[/box]

Arama Niyeti ve SEO İlişkisi

Search Engin Optimization ve arama niyeti birbiriyle ilişkili kavramlardır. Search Engine Optimization sitenin arama motorlarında sırasını arttırmayı hedefler. Bunun için dikkat edilmesi gereken konulardan birini de özgün, kaliteli, hatasız ve bilgilendirici içerikler hazırlama oluşturur.

SEO kapsamında bunun yapılması için de hedef kitlenizin isteklerini bilmeniz gerekir. Arama niyetinin önemi de burada başlar. Böylece kişilerin sorgulamasındaki asıl amacı bilebilir, böylece uygun içerikler ile isteklerine yanıt vererek sitenize yönlendirebilirsiniz.

Böylece doğru bir strateji ile etkileşimlerinizi ve Google içinde sıralamanızı yükseltebilirsiniz. Bu sadece blog sitelerinde değil kurumsal sitelerde ve e-ticaret sayfalarında da geçerlidir.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Nöropazarlama Nedir İçeriğimize Göz Atmayı Unutma[/box]

Sonuç

Arama niyeti bir internet sitesini geliştirmek, sıralamasını arttırmak için büyük bir önem taşır. Bu kapsamda internet kullanıcılarının herhangi bir konuyu neden sorguladığını bilebilir, buna göre uygun içerikler hazırlayabilirsiniz.

Böylece markanızı tanıtabilir, ürün ve hizmet satışlarınızı da arttırabilirsiniz. SEO çalışmalarında önemli bir yeri olan bu kavram sayesinde hedef kitlenizi daha yakından tanıyarak buna göre içerik ve ürün sunabilir, böylece aldığınız başarıyı yükseltebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçeriklerim:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir