MERHABA BEN GÖKHAN VATANCI

Dijital Dünyadaki Rehberiniz!

✔ SEO Danışmanlığı

✔ Sosyal Medya Yönetimi

✔ Web Tasarım

google amp nedir 5

AMP açılımı Türkçe hızlandırılmış mobil sayfalar şeklindedir. Kullanıcıların yavaş yüklenen internet siteleri için bir hızlandırıcı olması için oluşturulmuştur. Böylece özellikle mobil cihazlarda, neredeyse anında yüklenen web siteleri elde etmeniz mümkündür.

HTML ve diğer web bileşenlerinin basitleştirilmiş sürümleridir. Bir zamanlar mobil cihazdan internete girildiğinde, sayfaların hızı oldukça yavaş, rahat şekilde sayfalar arasında dolaşmaya engel oluşturmuştur.

Buna bir çözüm bulabilmek için de Google tarafından geliştirilmiştir. Arama Sıralama Algoritma’sının bir parçası olarak site hızını ve mobil kullanımı daha ileri bir noktaya taşımıştır. Bu teknoloji bu bakımdan internet sitesi sahiplerine, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim yaşama olanağı sunar.

google amp nedir

AMP Kullanmanın Amacı Nedir?

Google AMP amacı nedir? Bu sistem web sitelerini hızlandırmak için kullanılır. AMP ibaresi bir şimşek olup bunu bulunduran sitelerde teknolojiden yararlanıldığı anlaşılır. Mevcut olan internet sitelerinin ön bellekleri, Google içinde yüklendiği için açılış esnasında ön bellek yüklenmesine gerek kalmaz. Böylece web sitelerinin açılış süresi gözle görülür şekilde hızlanır.

Ziyaretçiler bir internet sitesinde hızı her zaman önemser. Eğer yavaş yükleniyorsa fazla kalmadan siteden çıkacak, böylece etkileşim ve dolaşım oranları da düşük olacaktır. Bunun yanı sıra sitenin yavaş açılması SEO’yu da olumsuz etkiler. Böylece Google sıralamanızın daha da düşük olmasına neden olur.

AMP Project, bu bakımdan çözüm sunar. Hızlı yapısı sayesinde ziyaretçilerinize daha iyi dolaşma olanağı sunar. Site ve sayfaların açılma & yükselme hızları iyi olduğu için SEO sıralamanızı da olumlu etkiler.

google amp nedir 6

AMP Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kurulum iki şekilde yapılır. Kodlama ile oluşturmak istiyorsanız, bu alanda uzman firmalarla çalışarak istediğiniz sonuçları alabilirsiniz. AMP ne demek Accelerated Mobile Pages anlamına gelmekte olup WordPress içinde de kullanılabilir. Bunun için sadece bir eklenti kullanmanız, böylece siteye dahil etmeniz gerekir.

Sitenize ekledikten sonra AMP’yi etkin hale getirmek, kullanmaya başlamak için yeterlidir. Google bunu kendisi tarayacağı için ekstra işlem yapmanıza gerek bulunmaz. Ancak hızlı olmamak gerektiği de bilinmelidir.

Bu kapsamda sayfanın aramalarda görünmesi bir süre alabilir. Dolayısıyla aceleci olmadan beklemek şarttır. Sayfanın tarama sonuçlarında görülmesi bir süre alabilir. Eğer birkaç hafta beklerseniz sonuç alabilir, böylece uyumlu hale getirebilirsiniz.

Bu özellik birtakım ayarlara da sahiptir. Bunun için AMP üzerinden General menüsüne tıklamanız, ardından da Template Moda’a gelmeniz gerekir. Buradan Reader seçilmelidir. Supported Templates kısmından da ayarlamalar yapılır.

Bundan sonra gerekli olan tüm işlemler kısa sürede sonlanır ve anında kullanıma başlanır.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerim:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir