MERHABA BEN GÖKHAN VATANCI

Dijital Dünyadaki Rehberiniz!

✔ SEO Danışmanlığı

✔ Sosyal Medya Yönetimi

✔ Web Tasarım

yerel seo

Yerel SEO, bir işletmenin bulunduğu konum ile alakalı ek bilgiler sunmasına ve işletmenin organik aramalarda görünür olmasına yardım eder. SEO çalışmaları kapsamında olan bu çözümler, özellikle bir konuma odaklanan firmalara büyük fırsatlar sunar.

Teknolojinin geliştiği günümüzde internet firmalara tanınır olmak için birçok yeni olanak tanır. Ancak internette milyonlarca web sitesi bulunur. Bunların arasından öne çıkamazsanız, dijital ortamlardan istediğiniz sonuçlar da alamazsınız.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Eğer yalnızca işletmenizin bulunduğu yere hitap ediyorsanız, Yerel SEO çalışmaları ile istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.[/box]

Yerel SEO Neden Gereklidir?

Her ne kadar yerel aramaların önemi küçümsense de günümüzde büyük bir rolü vardır. Google My Business hesabınızın olması, en başta bulunduğunuz yerdeki kişilere daha iyi hitap etmenizi sağlar. Bunun dışında şu gibi avantajları da yer alır;

 1. Türkiye’de sunulan ürün ve hizmetlerin büyük çoğunluğu yerel aramalarla ortaya çıkar.
 2. Google üzerinde yapılan aramaların yüzde 52 oranı yerel aramadır.
 3. Google üzerinde yerel ürün ve hizmet arayan çok sayıda kişi vardır.
 4. Yerel SEO rekabeti daha iyi ve daha ucuz yapılır.
 5. Bu artılar ölçek fark etmeden tüm işletme türleri için geçerlidir.

Yerel SEO Nasıl Yapılır?

yerel seo nedir
yerel seo nedir

Local SEO çalışmaları, bölgesel hedefler ile başlar. Ardından hedef kitle analizi, anahtar kelime çalışmaları yapılabilir. Adım adım bu işlemler şöyledir;

Konuma dayalı başlık etiketleri:

Başlık etiketleri, kullanıcılara sayfalar üzerine bilgi veren önemli bir unsurdur. Dolayısıyla etiketlerde konum bilgisi kullanmak, belirli bir yere odaklı araştırmalarda öne çıkmanızı sağlar.

URL düzenlemeleri:

Kullanıcı dostu, etkili ve anahtar kelimi URL düzenlemeleri sitelerin öne çıkmasına önemlidir. Eğer yerel ifadeler de kullanılırsa daha iyi sonuçlar alınabilir.

Anahtar Kelimeler:

Lokal odaklı anahtar kelimeler belirli bir konuma özel yapılan çalışmalarda önemlidir. Coğrafi odaklı anahtar kelimeler, daha iyi sonuçlar almanızı sağlar.

Kullanıcılara yönelik içerikler:

Yerel SEO hedefleniyorsa tüm içerikler ilgili konuma uygun olmalıdır.

Görsel optimizasyon:

Sitelere görseller eklenirken dikkatli olunması, mümkünse konuma özel fotoğraflardan yararlanılması büyük bir önem taşır.

Bunların yanı sıra dahili bağlantı optimizasyonu, mobil optimizasyon ve yerel kaynaklardan yararlanma da lokasyona özel çalışmalarda oldukça önemlidir.

Google Benim İşletmem Kaydı Nedir? Nasıl Yapılır?

yerel seo - local seo
yerel seo – local seo

Yerel hedefleme yapılmak isteniyorsa, Benim İşletmem kaydı büyük bir önem taşır. Özellikle yerel ve küçük şirketler için dikkat edilmesi gerekir. Ne var ki birçok kişinin burada henüz hesabı bulunmaz.

Google My Business, Google tarafından geliştirilerek hizmete sunulan bir uygulamadır. Böylece Haritalar üzerinde işletme varlığı oluşturulabilir ve görüntü arttırılabilir. Bunun için şu aşamaların izlenmesi yeterlidir;

 1. Gmail hesabınıza giriş yapın.
 2. Google Benim İşletmem sayfasını açın.
 3. İşletme adınızı girerek ileri üzerine tıklayın.
 4. Kategori seçtikten sonra tekrar ileri üzerine tıklayın.
 5. Bir konum eklemesi gerçekleştirin.
 6. Konum/bölge eklendikten sonra müşterilerin sizinle iletişim kuracağı telefon numarasını ve web sitesini girin.

Yerel hedefleme için sizi ön plana çıkaracak bu hizmette ardından son üzerine tıklanarak devam edilebilir.

Yerel SEO İle Üst Sıralara Çıkmak İçin Neler Yapılmalı?

local-seo yerel seo
local-seo yerel seo

Yerel SEO çalışmalarında ön plana çıkmak istiyorsanız, girdiğiniz iletişim bilgileri hem eksiksiz olmalı hem de tam olarak sizi ifade etmelidir. Böylece hem kurumsal bir imaj oluşturabilir, hem de müşteri güveni elde edebilirsiniz. Dilerseniz SEO çalışmalarını siz dilerseniz de SEO Uzmanı yönetebilir.

Eğer belirli bir bölgeye, konuma hitap ediyorsanız doğal olarak ilgili alanı kapsayan fotoğraflara yer vermek de lokal SEO kapsamında öne çıkmak için önemlidir. Böylece insanlar sizi daha iyi fark edebilir

Yerel hedefleme çalışmalarında özellikle müşteri yorumlarına dikkat edilmelidir. Zira insanlar sizinle önceden çalışan kişilerin nasıl sonuçlar aldığını doğal olarak merak eder. Sitenizin güncel olması, sürekli yenilenmesi de SEO kapsamında önemli konudur.

Son olarak yerel anahtar kelime çalışmalarında içeriklerde hizmet sunduğunuz yer, bölge ve konuma dair bilgilere mutlaka yer verilmelidir. Bunlara dikkat edilmesi, işletmenizi de öne çıkartır.

[box type=”note” align=”” class=”” width=””]Unutmayın: SEO tek seferlik değil süreklilik gerektiren bir çalışmadır. Çalışmalarınızı güncel tutar ve devamlılık gösterirseniz faydasını görürsünüz.[/box]

Ayrıca ilginizi çekebilecek diğer içeriklerim:

“Yerel SEO Nedir? Bölgenizde Görünür Olun” için bir yanıt

 1. ilgi alaka mukemmel.herkese tavsiye ederim.islerinde uzmanlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir