MERHABA BEN GÖKHAN VATANCI

Dijital Dünyadaki Rehberiniz!

✔ SEO Danışmanlığı

✔ Sosyal Medya Yönetimi

✔ Web Tasarım

SEO Araçları 2022

SEO araçları Arama Motoru Optimizasyonunu yaparken size yardımcı olur. Böylece eksik olan yerlerin görülmesi, hangi yanlışlıkların yapıldığının fark edilmesi mümkündür.

Türkçe’de Arama Motoru Optimizasyonunu olarak bilinen SEO, bir internet sitesinin, Google arama sonuçlarında daha fazla öne çıkması için yapılan çalışmalardır. İçerisinde site içi ve site dışı şeklinde ikiye ayrılır.

Eğer internet sitelerinizde daha fazla öne çıkmak istiyorsanız, organik site ziyaretçisi artışı sağlamak istiyorsanız büyük önem taşır. Ancak alacağınız sonuçlar, yalnızca SEO kapsamında yapılan işlemlerin doğru olmasına bağlıdır.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Bu konuda araçlardan yararlanmak, bu süreci daha hızlı bir şekilde yapmanızı sağlar.[/box]

Seo Yaparken Neden Araç Kullanmalısınız?

SEO çalışmaları için herkes bu işlemlerin oldukça kolay olduğu düşüncesini taşır. Her ne kadar dışarıdan kolay gibi görülse de içine girildiğinde engin bir dünyadır. Dolayısıyla hiçbir araç kullanmamak hem hata yapmanıza hem de sonuçların istediğiniz gibi olmamasına neden olur.

SEO araçları da burada devreye giren seçeneklerdir. Günümüzde sunulan farklı araçlar, size platformunuzu daha başarılı bir şekilde kullanmanıza izin verir.

SEO Yaparken Kullanabileceğiniz En İyi Araçlar

SEO çalışmalarının dikkatli bir şekilde yapılması en büyük şarttır. Tüm işlemleri manuel yapmaya çalışmak, araçlardan yararlanmamak profesyonelliğe ulaşamayacağınız anlamına gelir. Bu da Google gibi internet sitelerinde daha aşağıda listelenmenize neden olur.

Eğer daha iyi çözüm bulmak istiyorsanız, piyasada bulunan farklı araçlar size en iyi çözümleri bulmanızı sağlar. Böylece daha iyi çözümler almanız mümkündür.

AhrefsAhrefs Review | SEO araçları

SEO tools seçeneklerinden biri olan bu özellik profesyonel olarak işlemleri yapmanızı sağlar. Sahip olduğu özelliklerden bazıları şu şekildedir;

Ahrefs bu ve diğer özellikleriyle oldukça kullanışlıdır. İncelemek için https://ahrefs.com/tr linkine gitmeniz yeterlidir.

SemrushSemrush - SEO araçları- gokhanvatanci

SEO araçları arasında bulunan bu araç, pazarlama faaliyetlerinizi daha iyi planlamanızı sağlar. Günlük, haftalık ya da yıllık ölçüt ve güncellemeler almanıza olanak tanır. Sahip olduğu bazı özellikler,

 • Piyasa keşfedici,
 • Trafik analizi
 • Kitle içgörüsü,
 • Görüntülü reklam aracı,
 • Reklam araştırması,
 • Organik arama şeklindedir.

Semrush tarafından sunulan seçenekleri incelemek istiyorsanız, https://www.semrush.com/ linkini ziyaret edebilirsiniz.

Screaming FrogScreaming Frog SEO Spider Group Buy - Flikover

SEO araçları arasında bulunan bu seçeneğin ücretsiz versiyonu 500’den az web sitesini indekslemek için kullanılır. Bunun yanı sıra farklı paketleri de yer alır. Araç size sitenizi daha iyi anlamanızı, daha fazla zaman kazanmanızı sağlar. Sahip olduğu özelliklerden bazıları aşağıda olduğu gibidir;

 • Yönlendirme denetimleri
 • Kişiselleştirilmiş özütleme
 • Taklit içerik bulmak
 • Bozuk linkleri bulmak
 • Sayfa başlığı ve meta tanımlarını analiz etmek
 • XML site haritalarını oluşturmak

Screaming frog bu ve diğer özellikleri sayesinde oldukça kullanışlıdır. İncelemek isteyenler, https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/ linkine gidebilir.

Google AnalyticsGoogle analytics seo araçları gokhanvatanci

SEO tools seçenekleri arasında olan bu araç Google tarafından sunulur. Ücretsiz bir web site performans analiz sahibidir.

Araç siteniz ve uygulamalarınızın kullanıcılarını tanıyarak içerik, pazarlama, ürünler ve diğer alanlarda daha iyi performans kontrolleri yapmanızı sağlar. Denemek istiyorsanız, Google Analytics sayfasına https://analytics.google.com/analytics/web/provision/#/provision linkini ziyaret etmeniz yeterlidir.

MozMoz Nedir, Moz Değeri Nasıl Yükseltilir? seo araçları

SEO araçlarından biri olan bu uygulama pro ve local gibi farklı versiyonlar içerir. Kendi içerisinde ücretsiz konum denetimi, ücretsiz domain analizi, anahtar kelime keşfedici, link keşfedici gibi özellikler vardır.
Moz hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız, https://moz.com/ linkini ziyaret etmeniz mümkündür.

Freelance SEO Uzmanları mutlaka bu araçları kullanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir